Podstawowy problem licealisty będącego świeżo po maturze jest jeden – na jaki kierunek mogę pójść z tymi maturami, które mam. Przy wchodzeniu na strony internetowe uczelni można się bowiem szybko zorientować, że niekiedy niezdawanie jakiegoś przedmiotu na poziomie rozszerzonym zupełnie wyklucza nas z kręgu potencjalnych studentów. Jak to jest z filologią polską? Czy rozszerzony polski jest tu niezbędny?
Filologia polska bez rozszerzenia z polskiego
Co do tego, że znajomość (i to dość dobra!) języka polskiego jest niezbędna do studiowania filologii polskiej, nikt nie ma chyba wątpliwości. I rzeczywiście – wszystkie filologie polskie w Polsce wymagają od studenta zdanej matury z podstawowego polskiego. Co z tym rozszerzeniem?
Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto zastanowić się nad tym, czym w gruncie rzeczy jest rozszerzony polski i jak różni się on od podstawy. Analizując, nawet pobieżnie, podstawy programowe, szybko zorientujemy się, że tak naprawdę główna różnica między rozszerzonym a podstawowym polskim tkwi w liczbie lektur, które musi przeczytać maturzysta.
Można byłoby więc przypuszczać, że te lektury mają jakiś z związek z przygotowaniem do studiowania języka polskiego na wyższym poziomie. Nie ma to jednak nic wspólnego z prawdą – jeżeli bowiem nawet uczeń liceum zada sobie trud przeczytania 20 czy nawet 30 dodatkowych lektur do matury, to po pierwsze – podczas trzech czy pięciu lat studiów zupełnie nie będzie już ich pamiętał, a po drugie – czym jest te 20/30 książek w obliczu średnio stoma-dwustoma pozycjami, z którymi trzeba się zapoznać w trakcie jednego semestru studiowania. Niczym.
Podsumowując, mogę stwierdzić, że bez problemu można poradzić sobie na filologii polskiej bez rozszerzenia z polskiego.
Filologia polska z rozszerzeniem z polskiego
Nie jest jest jednak tak, że ci, którzy przez całe liceum wytrwale chodzili na dodatkowe godziny z języka polskiego, zmarnowali ten czas. Absolutnie nie! Każda kolejna lektura w życiu przybliża nas bowiem do tego, byśmy lepiej operowali językiem, lepiej orientowali się w kulturze, motywach czy toposach literackich.
Im więcej czytamy, tym większa sieć powiązań między utworami buduje się w naszej głowie, a utwory literackie (i nie tylko literackie) nie istnieją przecież w próżni. Znane każdemu maturzyście „teksty kultury” to nie zbiór przypadkowych elementów, a pewna całość, powiązana ze sobą na różnych płaszczyznach.
Im więcej tekstów zatem przeczytaliśmy i im więcej z nich zostało przez nas „przegadanych” i zrozumianych, tym lepiej będziemy radzić sobie w filologicznym świecie, w którym bez umiejętności łączenia i wyszukiwania nawiązań, trudno sobie poradzić. Z rozszerzeniem z polskiego na filologii polskiej będzie więc na pewno łatwiej.
Czy uczelnie wymagają rozszerzenia z polskiego na filologii polskiej?
Uprzedzając poniższą analizę – poziom rozszerzony z polskiego na wszystkich uczelniach jest punktowany wyżej niż podstawa, ale z reguły nie jest wymagany. Jedynie Uniwersytet Jagielloński przyjmuje na studia jedynie tych, którzy zdawali język polski na poziomie rozszerzonym.
Filologia polska UG (Uniwersytet Gdański) – rekrutacja
Język polski na poziomie rozszerzonym nie jest wymagany. Uczelnia mnoży wynik z języka polskiego x 0,5, a tym, którzy zdawali polski na rozszerzeniu i poszło im ono stosunkowo lepiej niż podstawa, dodaje po prostu dodatkowe punkty, ponieważ mnoży wynik x 1,5. Rozszerzenie nie jest więc obowiązkowe, ale pozwala zwiększyć szanse na to, że zostaniemy przyjęci, ponieważ język polski jest najbardziej punktowany.
źródło: https://ug.edu.pl/rekrutacja/studia/kierunki_studiow/20202021/filologia_polska-stacjonarne-i_stopnia
Filologia polska UŁ (Uniwersytet Łódzki) – rekrutacja
Język polski na rozszerzeniu na Uniwersytecie Łódzkim nie jest wymagany, ale jest lepiej punktowany niż podstawowy. Wynik z podstawy mnożony jest przez 1,5, a z rozszerzenia aż x 4. Tak więc zdawanie języka polskiego na poziomie rozszerzonym na Uniwersytecie Łódzkim w sposób znaczny zwiększa nasze szanse na przyjęcie. Przy niskim naborze jednak możemy się dostać nawet, jeżeli będziemy mieli tylko maturę z podstawowego polskiego.
źródło: https://rekrutacja.uni.lodz.pl/katalog.php?op=info&id=DLFP(01)&kategoria=#kwalifikacja_opis
Filologia polska UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – rekrutacja
Od kandydatów na filologię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika wymaga się… jedynie matury z języka polskiego. Wynik z polskiego rozszerzonego jest warty dwa razy więcej niż wynik z podstawy, ponieważ stosuje się do niego mnożnik x 1, a do podstawy tylko x 0,5. Ponownie jednak uczelnia zakłada, że można aplikować na studia jedynie z podstawową maturą z polskiego, język polski na rozszerzeniu nie jest obowiązkowy.
źródło: https://irk.umk.pl/pl/offer/RP2020s1n1/programme/25510206-KRK/?from=field:FLP
Filologia polska UW (Uniwersytet Warszawski) – rekrutacja
Uniwersytet Warszawski również nie wymaga od potencjalnych studentów matury rozszerzonej z języka polskiego, ale język polski ma duże znaczenie – jego waga pośród innych wyników to aż 65%. Dobry wynik z matury podstawowej również da nam jednak sporo punktów, tym bardziej, jeżeli pozostałe punktowane przedmioty napisaliśmy dość dobrze.
źródło: https://irk.uw.edu.pl/pl/offer/PELNE2020/programme/S1-FP/?from=field:P_FP
Filologia polska UJ (Uniwersytet Jagielloński) – rekrutacja
Uniwersytet Jagielloński punktuje tylko egzaminy maturalne zdawane na poziomie rozszerzonym. Tu więc na filologię polską nie mogą pójść te osoby, które nie zdawały filologii polskiej na rozszerzeniu. Wyniki matur na poziomie podstawowym w ogóle nie są uwzględniane na UJ.
źródło: https://irk.uj.edu.pl/pl/offer/IiJM_P_20/programme/filolo.pols.nauc_s1s_P/?from=field:filolo.pols.nauc
Filologia polska UWr (Uniwersytet Wrocławski) – rekrutacja
Uniwersytet Warszawski bez problemu przyjmuje osoby z podstawową maturą z języka polskiego. Wyniki z podstawy są jednak „warte” dwa razy mniej niż wyniki z rozszerzenia.
źródło: https://rekrutacja.uni.wroc.pl/kierunek/filologia-polska-i-stopnia-stacjonarne/#zasady
Filologia polska USz (Uniwersytet Szczeciński) – rekrutacja
Uniwersytet Szczeciński plasuje język polski w pierwszej grupie kwalifikacji. Poziom rozszerzony nie jest wymagany, jednakże punktowany jest dwukrotnie wyżej niż podstawa, co pokazuje poniższa tabela. Pozostałe przedmioty punktowane na Uniwersytecie Szczecińskim to język obcy nowożytny (w grupie II) oraz historia/WOS (w grupie III).
źródło: http://kandydaci.usz.edu.pl/wp-content/uploads/Algorytm-2020-2021.pdf
Filologia polska UAM (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) – rekrutacja
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu punktuje zarówno podstawowy język polski, jak i rozszerzony. Nie ma więc wymogu, by zdawać polski na rozszerzeniu, by aplikować na filologię polską
źródło: https://rekrutacja.amu.edu.pl/kierunki-studiow/filologia-polska,185
Filologia polska UWM (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) – rekrutacja
Uniwersytet Warmińsko Mazurski wymaga od studentów wyników z trzech przedmiotów, spośród których najważniejszym jest język polski – może być to jednak zarówno podstawa, jak i rozszerzenie (wynik z rozszerzenia uzyskuje mnożnik 2).
źródło: http://www.uwm.edu.pl/kandydaci/rekrutacja-2020/zasady-rekrutacji
Filologia polska UKSW (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) – rekrutacja
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie również przyjmuje na filologię polską studentów mających jedynie maturę podstawową z języka polskiego. Poziom rozszerzony punktowany jest jednak nieco wyżej.
źródło: https://rekrutacja.uksw.edu.pl/filologia-polska
Filologia polska UZ (Uniwersytet Zielonogórski) – rekrutacja
Na Uniwersytecie Zielonogórskim punktowane są zarówno wyniki z podstawy, jak i z rozszerzenia. Każdy z tych wyników punktowany jest razy 0,4 – brak zdanego rozszerzenia da nam w tym kryterium po prostu zero punktów.
źródło: http://rekrutacja.uz.zgora.pl/kierunek/filologia-polska/
Źródła:
https://ug.edu.pl/rekrutacja/studia/kierunki_studiow/20202021/filologia_polska-stacjonarne-i_stopnia
https://rekrutacja.uni.lodz.pl/katalog.php?op=info&id=DLFP(01)&kategoria=#kwalifikacja_opis
https://irk.umk.pl/pl/offer/RP2020s1n1/programme/25510206-KRK/?from=field:FLP
https://irk.uw.edu.pl/pl/offer/PELNE2020/programme/S1-FP/?from=field:P_FP
https://irk.uj.edu.pl/pl/offer/IiJM_P_20/programme/filolo.pols.nauc_s1s_P/?from=field:filolo.pols.nauc
http://kandydaci.usz.edu.pl/wp-content/uploads/Algorytm-2020-2021.pdf
https://rekrutacja.amu.edu.pl/kierunki-studiow/filologia-polska,185
http://www.uwm.edu.pl/kandydaci/rekrutacja-2020/zasady-rekrutacji
https://rekrutacja.uwm.edu.pl/rekrutacja/filologia-polska#axzz6QSnDMjkt