Internet pełen jest zapytań o to, czym jest lustrzyca i jakie są jej objawy. W rzeczywistości nie jest to jednak termin medyczny, a jedynie słowotwórczy żart Internautów, który przez lata zdążył rozpowszechnić się także poza siecią. Sprawdź, czym jest lustrzyca i skąd pochodzi jej nazwa.
Lustrzyca – co to znaczy?
Nazwa lustrzycy wywodzi się od tego, z czym od razu nam się kojarzy – od lustra. W istocie chodzi tu o problem z otyłością, która w zaawansowanym stadium odbiera choremu możliwość zobaczenia dolnej części swojego ciała w inny sposób niż w lustrze.
Cierpiący na lustrzycę to ten, który w pozycji stojącej, ze względu na swoją otyłość, nie jest w stanie dojrzeć swoich stóp.
Lustrzyca – skąd pochodzi nazwa?
Podstawą słowotwórczą tego tworu jest leksem LUSTRO, od którego derywat utworzono na wzór innych popularnych chorób kończących się na -yca, np.:
- łuszczyca,
- miażdżyca,
- cukrzyca,
- pęcherzyca,
- pryszczyca.
Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że – w przeciwieństwie do powyżej wskazanych nazw chorób istniejących – lustrzyca nie jest profesjonalnym terminem medycznym.
Lustrzyca – objawy
Podstawowym wyznacznikiem lustrzycy jest fakt, iż osoba chora na tę przypadłość, w pozycji stojącej nie jest w stanie zobaczyć swoich stóp. Przeszkadza jej w tym duży brzuch, który jest w większości przypadków objawem otyłości.
W internetowych wykładniach tego pojęcia znajduje się również wskazanie, że zaawansowane stadium tej choroby dotyczy głównie mężczyzn i polega na tym, że nie widzą oni własnych narządów płciowych, co może być dużym utrudnieniem np.: przy oddawaniu moczu.
Lustrzyca zaawansowana ciężarnych – odmiana choroby
Niekiedy o lustrzycy mówi się także w odniesieniu do kobiet ciężarnych, które z powodu rosnącego w szybkim tempie brzucha tracą możliwość zadbania o okolice własnych miejsc intymnych. W takim przypadku jedyną pomocą może być właśnie lustro, w którym można dojrzeć to, co jest zasłonięte przez wystający brzuch.
PS. Proszę traktować ten artykuł z przymrużeniem oka 😉