Co w języku madek znaczy kaszojad? Skąd wzięła się ta nazwa? Sprawdzamy etymologię tej konstrukcji słowotwórczej.
Sprawdź także inne wyrazy często używane przez madki w naszym słowniku madkowo-polskim.
Madka (niepoprawna pisownia celowa) według definicji T. Deca i M. Czeszewskiego z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego dezaprobujące określenie oznaczające „kobietę wykorzystującą fakt posiadania dzieci do roszczeń socjalnych i prób podniesienia statusu społecznego; często odznaczającą się prowincjonalnością, brakiem kultury osobistej i aktywnym uczestnictwem na forach internetowych„.
Język madek w Internecie – kaszojad
Właśnie w Internecie współczesny „madkizm” zyskał niesamowitą popularność – w publikowanych przez wiele kobiet postach i ogłoszeniach można zobaczyć wiele nietypowych wersji zapisu danego słowa. Ze względu na to, że są to warianty niezgodne z powszechnie przyjętymi regułami poprawności językowej, wywołują uśmiech na twarzach innych użytkowników Internetu i niejednokrotnie w swej niepoprawnej formie wchodzą do codziennego użycia.
Zrozumienie innych postów, w których użytkownicy celowo posługują się słowem zniekształconym w wariancie języka madek, wymaga jednak znajomości pierwotnego kontekstu powstania danej odmiany językowej. Wyjaśniamy, skąd określenie kaszojad wzięło się w języku madek i tych, którzy o madkach mówią i co oznacza w internetowym języku madek.
Kaszojad – znaczenie wyrazu
Wyraz ten, choć poprawny językowo, nie jest odnotowany w żadnym papierowym i internetowym uniwersalnym słowniku języka polskiego. Kaszojad to złożenie dwu wyrazów (kasza+jadać) znaczące „ten, który je kaszę”.
Podstawami słowotwórczymi tego złożenia są wyrazy kasza oraz jadać połączone interfiksem -o-.
Skąd wziął się wyraz kaszojad?
Kaszojad nie jest innowacją językową pochodzącą od madek. Wyraz ten po raz pierwszy został użyty przez Jana Brzechwę w wierszu „Bajka o królu„.
„Wzdychała Wielka Rada:
„Jadamy niczym chłopi,
Bo państwem naszym włada
Kaszojad i Mlekopij”
– pisał poeta w jednej ze zwrotek.
Utwór ten opowiada o królu jedzącym wyłącznie mleko i kaszę, a – jak powszechnie wiadomo – są to podstawowe składniki diety niemowlęcej. Z tego wzlędu wyraz ten został wprowadzony do języka jako synonim niemowlęcia.
Wyraz kaszojad jest współcześnie rzadko stosowany przez madki. Znacznie częściej posługują się nim osoby pogardliwie wyrażające się o madkach.
Bibliografia:
http://nowewyrazy.uw.edu.pl/haslo/madka.html
Żeby znać słowo kaszojad jeszcze trzeba posiąść umiejętność czytania i chęć czytania bajki Jana Brzechwy. Gdy kobieta pisze ogłoszenie a w treści używa słowa „ktury”, zamiast „który”, to wątpię czy czyta cokolwiek swojemu dziecku.