Nie zawsze nazwa kierunku od razu mówi nam o tym, co dokładnie się na nim studiuje. Jednym z bardziej niejasnych z nazwy kierunków jest helwetologia. Co to za studia i czy są dostępne gdzieś w Polsce?
Okazuje się, że helwetologia to nazwa studiów szwajcarskich, czyli skupiających się na wszystkim, co związane ze Szwajcarią. Jest to pierwszy tego rodzaju kierunek na świecie i prowadzi go tylko jeden ze wszystkich uniwersytetów w Polsce – Uniwersytet Warszawski.
Helwetologia – studia interdyscyplinarne
Helwetologia to studia interdyscyplinarne, czyli leżące gdzieś pomiędzy dyscyplinami. W tym kierunku łączą się dziedziny humanistyczne (językoznawstwo, literaturoznawstwo, religioznawstwo, kulturoznawstwo) i dziedziny społeczne (administracja, politologia, dyplomacja) – wszystko po to, by dać studentowi jak najbardziej kompleksowy obraz Szwajcarii.
Helwetologia na UW – szczegóły
- czas trwania studiów: 4 semestry
- formuła studiów: stacjonarna
- dla kogo: wszystkich z tytułem co najmniej liencjata
- tytuł po ukończeniu: magister
Dzięki temu, że studia helwetologiczne są interdyscyplinarne, student, który je ukończy, wykształcony jest maksymalnie wszechstronnie. Nie w przypadku każdego kraju dostępne są w ogóle takie studia, które pozwalają zdobyć wiedzę nie tylko o jego języku, ale o nim samym.
Studia o Szwajcarii w Polsce – jakie języki?
Bardzo ciekawa jest kwestia nauki języka. Na helwetologii jest bowiem możliwość łącznie trzech języków – angielskiego oraz dwóch z czterech języków urzędowych Szwajcarii. Jeden z tych dwu dodatkowych języków student musi opanować na poziomie B2+, a drugi na poziomie co najmniej A2. Zajęć poświęconych językom jest więc na helwetologii naprawdę dużo.
Helwetologia – rekturacja. Jak się dostać?
W związku z tym, że języki stanowią znaczącą część helwetologii, ich znajomość jest wymagana już przy przyjęciu. Student musi posiadać certyfikat uprawnionej instytucji lub egzamin ze szkoły wyższej potwierdzający, że zna na poziomie co najmniej B1 jeden z trzech języków:
- niemiecki,
- francuski,
- włoski.
Do przyjęcia nie wystarczy jednak znajomość języka. Liczy się także wiedza o Szwajcarii. Elementem rekturacji jest bowiem rozmowa rekturacyjna, podczas której komisja sprawdza wiedzę kandydata w zakresie współczesnej:
- historii,
- literatury,
- kultury,
- systemu politycznego
Szwajcarii. Rozmowa ta odbywa się nie tylko w języku polskim, ale także w języku obcym (ten na szczęście kandydat może wybrać samodzielnie). Biorąc pod uwagę powyższe, można więc powiedzieć, że helwetologia to studia nie dla byle kogo, ale dla osób, które rzeczywiście mają pojęcie o tym kraju.
Helwetologia – skąd nazwa?
Nazwa kierunku – helwetologia – może pochodzić tak naprawdę od dwóch różnych słów, bezpośrednio związanych ze Szwajcarią:
- Helwecja – nazwa dawnej krainy znajdującej się mniej więcej na terytorium współczesnej Szwajcarii,
- Helweci – nazwa starożytnego ludu celtyckiego, który w pewnym okresie zamieszkiwał tereny dzisiejszej Szwajcarii.
Teoretycznie kierunek ten mógłby nazywać się szwajcariologią, ale czy byłby wtedy tak atrakcyjny? … ?
Źródło informacji:
http://informatorects.uw.edu.pl/pl/programmes-all/H-SW-PRK/S2-PRK-H-SW/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Helweci
https://pl.wikipedia.org/wiki/Helwecja